Blog Page Title

Migren Cerrahisi Ameliyatı

migren cerrahisi

Migren Ameliyatı

Migren ataklarla seyreden, kişinin yaşam kalitesini düşüren, beyin damarlarından kaynaklanan veya atak durumlarında kişileri çıkmaza sokan ve tedavisi uzun zamana kadar bulunamayan nörolojik bir hastalıktır. Migren tedavisine yönelik yapılan uygulamalar, yakın zamana kadar genellikle ağrıları baskı altına alan fakat vücudun kısa bir süre sonra bu duruma adapte olması nedeniyle etkisiz hale gelen ilaç tedavileri uygulanmaktaydı. Ancak 2000’li yıllarda Amerika’lı ünlü plastik cerrahı Bahman Guyuron tarafından tesadüfen migrenin ameliyat ile tedavi edilebilirliği keşfedilmiştir. Plastik cerrahı zarar görmüş olan, sıkışmış ya da işlevini yitirmiş, periferik sisteme ait sinirleri serbestleme şansını uyguladığı mikro cerrahi yöntemlerinden sağlamaktadır. Bu nedenle de bilim adamı estetik ameliyatı sırasında tesadüfen hastanın migren sorununu çözmüştür. Bilim adamı migrene neden olan ve beyne ağrı duyusunu ileten periferik sinirlerin sıkışması sonucunda kimyasal reaksiyonların gerçekleştiğini, buna bağlı olarak da migren ağrılarının görüldüğünü ileri sürmüştür. Estetik ameliyatı sırasında hastanın periferik sinirlerini mikro cerrahi yöntemiyle serbestleştirdiği sırada migren ağrılarının yok olduğunu ileri sürmüştür. Bu sayede migren ameliyatı keşfedilmiş ve birçok hastada uygulanmaya başlamıştır. Migren ameliyatına uygun olan adaylar ise tedavide kullanılan ilaçlara cevap vermeyen, bir ay içerisinde iki ya da üç atak geçiren ve sıkıntı yaşayan bireylerdir. Ameliyat olmasında sakınca bulunmayan kişiler migren ameliyatını olabilmektedir.

Migren ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilen operasyonları kapsamaktadır. Anestezik yöntem hastanın durumuna göre hekim tarafından belirlenerek uygulanmaktadır. Migren ameliyatının hayati bir tehlikesi bulunmamakla beraber, hastaların migren ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikle beslenme ve ilaç kullanımı gelmektedir. Hastalar migren ameliyatından önce kan sulandırıcı ilaçların alınmasını kesmelidir. Ayrıca beslenme faktörü olarak E vitamini ve bitkisel çayların da alınmaması gerekmektedir. endoskopik yöntemlerden yararlanılarak yapılan migren ameliyatlarında dren takılması ve sıkışan sinirlerin serbestleşmesi şeklinde yapılan müdahaleler sonrası ameliyat tamamlanmaktadır. Dren takılması açık bölgede kan ve sıvı birikmesini önlemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Bu şekilde ilerleyen basamakları bulunduran migren ameliyatı, tek uygulama noktalarında 45 dakika ile 1 saat arasında sürebilmektedir. Hastada bulunan sinir sıkışması oluşumlarına göre süre katlanmaktadır.

Migren ameliyatı sırasında bireylerde ağır bir komplikasyon durumu söz konusu değildir. Ancak enfeksiyon, şişlik, ödem, kanama, yaraların iyileşmesinin gecikmesi gibi ya da sinirlerin serbestliğine bağlı olarak kaşıntı hissi gözlenebilmektedir. Ağrı ve şişlik ameliyatı takip eden günlerde bir hafta içerisinde yok olmaktadır. Alın migreni( frontal migren) şakak migreni (temporal migren), ense migreni (oksipital migren) ve burun migreni (paranazal migren) olarak görülebilen migrene ait ataklar hastadan hastaya değişmekle birlikte, 72 saate kadar sürebilen nitelikteki ağrıları kapsamaktadır. Bu ağrıların kişilerin hayatlarında çıkmaz bir sorun niteliğinde olmasına karşılık tesadüfen de olsa migren ağrılarına cerrahik bir çözüm keşfedilmiştir. Kısacası nörolojik bir hastalık olan migren ağrıları, normal baş ağrılarından farklı olarak, farklı nörolojik bulguların ve psikolojik bulguların ortaya çıkmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Ağrıların sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişen şekillerde görülmektedir. Bu sıkıntılı durumdan etkilenen bireyler ilaç tedavisi aldıkları halde ağrıların geçmesini sağlayamıyor ise bu kişiler migren ameliyatı seçeneğinden yararlanabilmektedirler. Unutulmamalıdır ki migren ameliyatı beyine zarar veren ve ciddi semptomlar doğuran cerrahi bir teknik değildir. Migren ameliyatı kapalı gerçekleştirilir. Kanam gibi hayati riskleri bulunduran bir cerrahi teknik olmaması beraberinde migren ağrıları için yapılabilen bir uygulama olması nedeniyle hastalar ve yakınları tarafından merakla araştırılmaktadır.

burun estetigi burun estetigi burun estetigi burun estetigi burun estetigi