Blog Page Title

Burun ameliyatlarında bunlara dikkat!

BURUN ESTETİĞİNDE EN BAŞARILI AMELİYAT DOĞAL GÖRÜNÜMLÜ BURUNLAR

Burun estetiği ameliyatları ülkemizde ve dünyada oldukça sık yapılan bir operasyon. Hem sağlıklı hem de doğal bir buruna sahip olabilmek için bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor.

BİLİM VE SANATIN BULUŞMASI

Burun ameliyatı esnasında buruna estetik olarak biçim verilirken nefes alıp verme fonksiyonunu da sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamak şart. Bu nedenle cerrah her iki girişimi aynı anda planlayarak uygulamak zorunda.

DOĞAL GÖRÜNÜMLÜ BURUN

Son yirmi yıl içinde burun estetiği ameliyatları ile ilgili en önemli gelişme, en başarılı ameliyatların doğal görünümlü burunlar oldu. Günümüzde  burunları küçültmek yerine ön görünümde dengelemeye ve yüzün diğer unsurları ile uyumlu bir hale getirmeye yönelik müdahaleler yapılıyor. Bu kapsamda sadece küçültme işlemleri değil, gerektiğinde bazı bölümlerin büyütüldüğü girişimler de uygulanmakta.

KAPALI VE AÇIK AMELİYAT

Estetik burun ameliyatı açık ve kapalı cerrahi yöntem olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Yaklaşık 20 yıl önce tüm dünyada burun ameliyatlarında trend, kapalı teknik yönündeydi. Yani ameliyatlar ciltte görünür hiçbir kesi olmadan, burun deliklerinden girilerek kapalı şekilde gerçekleştirilmekteydi. Ancak yıllar içinde açık teknik ile yapılan ameliyatların sonrasında elde edilen sonuçların çok daha başarılı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin de çok daha hızlı olduğu görüldü.

HASTALAR AYNI GÜN TABURCU OLABİLİYOR

Burun estetiği ameliyatları cerrah için çok zor ve incelikleri olan bir ameliyat olmakla birlikte hasta tarafında da bir o kadar kolay bir ameliyattır. Operasyon sonrasında hasta hiçbir ağrı duymamaktadır.  Artık burun içine tampon koyulmadığından hastalar ameliyat sonrası çok önemli bir burun tıkanıklığı yaşanmamaktadır. Burun ameliyatı sonrası hastalar aynı gün hastaneden taburcu olabiliyor.

DENEYİM VE EL BECERİSİ ÖNEMLİ

Özellikle revizyon ameliyatı gereksinimi genellikle burunun gereğinden fazla küçültülmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında burunun her iki bölümünde yapılan farklı girişimler sonucu oluşan asimetriler de sıkça rastlanan deformasyonlardan biri. Bu ve bunun gibi pek çok estetik ve fonksiyonel kusur ikincil ameliyatlarla giderilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ancak revizyon ameliyatlarında cerrahın deneyimi, el becerisi, estetik görüşü çok daha fazla önem kazanmaktadır. İlk yapılan ameliyatlara göre çok daha fazla birikim gerektirmektedir.

BURUN AMELİYATI MEVSİMİ

Burun estetiği ameliyatları için özellikle tavsiye edilen bir zaman yoktur. Kışın soğuk havalarda da yazın sıcak havalarda da bu ameliyatlar sıklıkla yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen gençlerde burun içi kemik kıkırdak ve deri dokuları gelişimlerini tamamlamış olması gerekir. En erken yaş bayanlarda 16-17; erkeklerde ise 17-18’dir. Bu yaşlarda burun ameliyatları yapılabilir.

ERKEKTE BURUN ESTETİĞİ

Erkek hastalarda burunun fazla küçültülmesi, feminen bir görünüme de sebebiyet veriyor. Bu nedenle erkek hastalarda burnu küçültme, inceltme, burun ucunun kaldırılması gibi girişimlerin çok daha ölçülü yapılmalı. Burun ameliyatları bilindiği üzere nefes alma şikayetlerinin de tedavisi niteliğinde. Bu noktada toplumda pek çok erkeğin yaşadığı uyurken horlama sorununun çözümü yine burun estetiği ameliyatıdır. Burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgileri uzmanlardan almanız önem arz etmektedir.

burun estetigi burun estetigi burun estetigi burun estetigi burun estetigi