Blog Page Title

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obezite problemi yaşayan bazı bireylerde, diyet değişiklikleri veya egzersiz ile yeterli kilo kaybı sağlanamaz. Ancak uzun yıllardır uygulanan zayıflama ameliyatı (bariatrik cerrahi), oyunun değişmesine neden olmuştur. Zayıflama ameliyatı obezite için iyi bir çözümün yanı sıra tip2 diyabet gibi obezite ile ilgili sağlık sorunlarını da yüksek oranlarla tedavi etmektedir.
Farklı çeşitlerde bariatrik cerrahi ameliyat yöntemleri vardır, ancak genel olarak tercih edilen; hastanın midesini küçültmeye yönelik olan mide küçültme de denen tüp mide ameliyatıdır. Böylelikle hem iştah hormonu daha az salgılanacak, hem de hasta az yemek yese de midesi dolacak ve doygunluk hissi yaşayacaktır. Günümüzde zayıflama ameliyatları, laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Karında açılan 1 cm lik deliklerin içerisinden girilerek küçük aletlerle gerçekleştirilen bu yöntem sonrasında iyileşme süresi de normal hayata dönüş te kısalmaktadır.

ZAYIFLAMA AMELİYATINI KİMLER DÜŞÜNMELİ?

Obezite tedavisi ameliyatı için öncelikle hastanın VKİ (vücut kitle indeksi) değeri hesaplanır. Bu değer boy ve ağırlığın birbirine olan oranıdır. Eğer VKİ 30’un üzerindeyse o zaman obeziteden bahsetmek mümkündür. Zayıflama ameliyatı için dikkate alınan diğer faktörler arasında geçmişteki kilo verme çabaları, gerçekçi bir bakış, motivasyon ve aile desteğidir. Obeziteye eşlik eden sağlık sorunları zayıflama ameliyatının ardından yüksek oranlarla kendiliğinden düzelmektedir. Obezite ile beraber görülen hastalıkların arasında diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve uyku apnesi bulunmaktadır.

ZAYIFLAMA AMELİYATININ FAYDALARI

Obezite cerrahisi en büyük faydası obezite ile mücadele eden hastaların sıklıkla problem yaşadığı tip 2 diyabet sorununun büyük oranda ortadan kalkmasıdır. Ameliyatın ardından değişen hormonal yapısı ile hastanın kilo vermesi, buna ilave düzenli beslenmesiyle de Tip 2 diyabet, kendiliğinden düzelebilmektedir. Zayıflama ameliyatları arasında farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında gastrik bypass operasyonların en eskisidir. Çok az ve değişen oranlarda barsak düzeninde değişiklik yapılarak emilim bozukluğu yapan ameliyatlar da olduğu gibi, artık neredeyse hiç yapılmayan mide kelepçesi ve dünyada yapılan tüm bariatrik cerrahi ameliyatlarında en yüksek oranla başı çeken tüp mide ameliyatı da bu yöntemlerden birisidir.
Mide kelepçesi ameliyatında mideye aslında kelepçe değil şişirilebilen band takılmakta ve mide küçültülmektedir. Böylelikle hastaların az yemekle doymaları sağlanır. Sonrasında ise besinler midenin geri kalan kısmına aktarılarak burada sindirilir. Uzun dönemde etkilerinin geçici olduğu ve işe yaramadığı görüldüğü için artık yapılmamaktadır. Tüp mide ameliyatında ise midenin büyük bir bölümü alınarak mide küçültülmektedir.

Detaylı Bilgi İçin : https://www.ixoralifeclinic.com/tup-mide-kucultme-ameliyati-fiyatlari

burun estetigi burun estetigi burun estetigi burun estetigi burun estetigi